Pehlivan: Küçük tüyolarla hayat kurtarıyoruz

ileEditör

Pehlivan: Küçük tüyolarla hayat kurtarıyoruz

Yaşam koçu Ayşe Pehlivan, kişisel gelişimi, kişisel gelişim eğitiminin amacını, Türkiye’deki kişisel gelişimin geldiği aşamayı, bu eğitime yeni başlayan birisinin izlenmesi gereken yolları ve yürüttüğü çalışmaları anlattı. Biz sorduk, kişisel gelişim uzmanı Ayşe Pehlivan cevapladı.

Ayşe Pehlivanı tanıyabilir miyiz?

Kişisel Gelişim uzmanı, yaşam koçu ve öğrenci koçuyum. Bilinçaltı programlama eğitimleri veriyorum. Aynı zaman da bireysel danışmanlık yapıyorum. Desteğe ihtiyacı olan kişilere el uzatıyorum. Yani bir yaşam koçu yol arkadaşıdır. Onların yol arkadaşı oluyorum.

 Kişisel gelişim nedir?

Kişisel gelişim kişinin kendini geliştirmesi kişinin kendini fark etmesi, hayatını fark etmesi ve farkındalıkla hayatı yaşamasıdır. Öylesine rastgele bir hayat değil ne istediğini bilen ne yapması gerektiğini bilen amacı olan bir eğitim içeriğidir kişisel gelişim kişinin kendini geliştirmesidir.

Kişisel gelişim eğitiminin amacı nedir?

Kişi bazı sınavlara girmiştir. Endişesi vardır, mülakata girecektir. Bize ait olmayan heyecanlarımız ve streslerimiz vardır. Bunları kişisel gelişim seanslarında yeniyoruz. Yendikten sonra, kişiler eğitimlerini istiyorlarsa, eğitimlerimize devam ediyoruz. Bu eğitimler, uluslar arası sertifikalı eğitimlerdir. Bu eğitimler hayatı kolaylaştırıyor. Kişi artık bu heyecanlarını streslerini nasıl yenmesi gerektiğini öğreniyor ve bize ihtiyaçları kalmıyor.

Kişisel gelişim eğitimine yeni başlamış birine neler öneriyorsunuz? Hangi kitapları almalı? Nereden başlamalı?

Kişisel gelişime adım atmak isteyenlerin kimisi çok meraklıdır bir yazıyı okumuştur, bunun devamını merak eder. Okudukça bir bakar ki kendine iyi gelmeye başladığını hisseder. Çok farklı kitaplarımız vardır; bu kitaplar motivasyonu içeren ve bir adım ileriye götüren kitaplardır. Daha çok başarılı insanların hikayelerini anlatan kitapları tavsiye ediyorum. Birileri yaptıysa bende yapabilirim moduyla, kendini olumsuza değil de olumlu tarafa götüren kitaplarımız vardır. Kişisel gelişimde böyle bir şeydir.

Türkiye’de kişisel gelişim ne durumdadır? Yeterli bir düzeyde mi?

Türkiye de kişisel gelişim yeterli düzeyde değil, bize gelenler kulaktan duymayla geliyor. Sınav stresiyle geliyorlar. Ya da bir rahatsızlıkları vardır onun için geliyorlar. İnsanlar bir yerlerde okuduktan sonra farkına varıyorlar. Kişisel gelişim oldukça popüler ancak insanlar bunu fazla bilmiyorlar. Örneğin, seminerlerde koçluktan bahsediyorum. Fakat koçluğun çok yanlış algılandığını görüyorum. Koçluk dediğimde spor koçluğu akıllarına geliyor. Yurt dışındaki koçluklar akıllarına geliyor. Gelen kişiler, keşke daha sonra gelseydim diyorlar. Çünkü onun kafası karışmıştır biz ona yol haritası çiziyoruz. Yol haritasında nasıl yenmesi gerektiğini, kendisinin bunu yenmesi gerektiğini öğretiyoruz.

Kişisel gelişim konusunda hangi çalışmaları yürütüyorsunuz? Burada yapmış olduğunuz seminer ve konferanslar var mı?

Burada ücretsiz seminerlerimde oluyor. Meditasyonlarımız da oluyor. Farkındalıkla ilgili seminerlerimiz var. Bunun dışında anlaştığımız kişilerle uyguladığımız bir yol haritasını izliyoruz.

Gelenlerin sizden beklentileri ne oluyor?

Gelenlerin çoğu her yolu denedikten sonra, birde burayı deneyeyim diyerek geliyor. Kimisi de referans üzerine geliyor.  Kimisi de birisinden duyduğu için geliyor. Buraya geldikten sonra biz sadece kendilerinin sorunlarını yenebileceğine ilişkin yol gösteriyoruz. Kendisi sorunlarını yeniyor. Bu mümkün mü? Ama ben yıllarca yenemedim. Bu kadar basit mi? Diyorlar. Bende; evet bu kadar basit diyorum. Rehber öğretmenleri ve psikologlarda geliyor. Biz küçük tüyolarla hayat kurtarıyoruz. Buraya gelenler sorunları yendiklerinde kendi güçlerinin farkına varıyorlar.

Burada konuşulan her ne varsa burada mı kalıyor?

Bizim o kadar hikayeyi aklımızda tutmamız mümkün değil. Biz çözüm odaklıyız. Kişinin hikayesine bakmıyoruz. O hikaye ona hangi duyguyu verdi. Hangi zararı verdi. Onu hallettikten sonra zaten kişinin bize güveni sonsuz oluyor. Biz sorunu halettiğimiz zaman her şey bitmiş oluyor. Kişiler beni tanıdıkça özelin özelini de anlatıyor. Konuşmalar ve hikayeler burada kalıyor.

(Kadir GÜRHAN)

Yazar hakkında

Editör editor

Bir cevap yazın